عنوان{تحقیق بررسی صادرات غیرنفتی و اثرات آن بر توسعه اقتصادی ایران}

تحقیق بررسی صادرات غیرنفتی و اثرات آن بر توسعه اقتصادی ایران|اف اُ/عنوان/32008387|foj34030602|صادرات غیر نفتی,توسعه اقتصادی,پایان نامه صادرات غیر نفتی,پروژه تاثیرات صادرات غیر نفتی در اقتصاد,عوامل تاثیرگذار بر صادرات غیرنفتی,تحقیق ضرورت توسعه صادرات غیرنفتی,صادرات غیر نفتی ایران,توسعه صادرات غیرنفتی
هم اکنون فایل با مشخصه ی تحقیق بررسی صادرات غیرنفتی و اثرات آن بر توسعه اقتصادی ایران وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.دانلود پایان نامه بررسی صادرات غیرنفتی و اثرات آن بر توسعه اقتصادی ایران در 94 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.


قسمتهایی از متن:

چکیده

امروزه به دلیل تحولات ناشی از تغییر الگوی مصرف جهانی،فروپاشی مرزهای‏ تجاری و اقتصادی و نیز جهانی شدن‏ اقتصاد و پیدایش واژه همبستگی اقتصادی‏ به جای سلطه اقتصادی، در روابط تجاری‏ بین المللی، موضوع صادرات کالاها و خدمات از اهمیت بسزایی برخوردار شده است. درجه توسعه یافتگی یک کشور رابطه مستقیمی با حجم روابط تجاری بین المللی آن کشور دارد. با بکارگیری استراتژی توسعه صادرات، کشورها می توانند به رشد تولید ملی و در نتیجه افزایش اشتغال دست یابند. تأکید بر تولید ملی با توجه به ضرورت توسعه صادرات غیر نفتی در اقتصاد ایران در راستای اهداف مذکور و همچنین جهت حل مسائل ناشی از وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی، بویژه در برهه ی کنونی حائز اهمیت می باشد. توسعه سرمایه گذاری و رونق صادرات غیرنفتی عامل مؤثری در تحقق اهداف تولید ملی بویژه در امر افزایش اشتغال، سرمایه گذاری و رونق تولید اولیه است. در همین رهگذر نقش علم و دانش در اقتصاد به دلیل ایجاد تخصص و بهبود بهره وری عوامل تولید از گذشته مورد توجه قرار گرفته و جایگاه فناوری و دانش به عنوان عوامل درون زا در رشد اقتصادی مورد تأکید قرار گرفته است.

مقدمه
توسعه ملی در دنیای امروز بدون در نظر گرفتن تجارت خارجی قابل تصور نیست بررسی جوانب تحولات اقتصادی ملل دنیا بعد از انقلاب صنعتی نشان می دهد که کشورهای توسعه یافته جهان با استفاده از بخش مهم و تأثیر گذار صادرات توانسته اند بر قدرت سیاسی و اقتصادی خود بیافزایند و این مهم سبب شده است که اکثر کشورهای در حال توسعه راه حل رهایی از توسعه نیافتگی خود را در تجارت جهانی و بین المللی جستجو کنند و دست به اقداماتی در خصوص اصلاح ساختار های اقتصادی بزنند. مرور برنامه و اسناد توسعه کشور بیانگر این واقعیت است که، مقوله صادرات غیر نفتی در کشور ما مقوله تازه ای نیست و سال هاست که مشغولیت ذهنی بسیاری از مسئولان کشور مخصوصاً در زمان کاهش های ناگهانی قیمت جهانی است به گونه ای که در تمام برنامه های قبل و بعد از انقلاب صادرات غیر نفتی مورد توجه قرار گرفته است. اما با این وجود بررسی آمارها نشان می دهد که صادرات غیر نفتی با وجود تمام این اقدامات و پتانسیل ها از جایگاه چندان مناسبی برخوردار نیست (هاشمی، ۱۳۸۸، ۳۹).
باید اشاره داشت با وجود آنکه تاکنون مطالعات بسیاری در این خصوص صورت پذیرفته است. در اقتصاد کشور ایران شرایط نهادی، علمی، تکنولوژیکی و مدیریتی برای صادرات آماده نیست از آنجا که فرآیند ارز آوری ایران بیشتر به نفت و فرآورده های نفتی متکی است و تعیین قیمت آنها در بازارهای بین المللی که همواره دستخوش نوسانات و تغییرات ناگهانی هستند، می باشد لذا باید به دنبال صادرات محصولات دیگر بود زیرا تجربه ای بسیاری از کشورهای جهان که با نداشتن منابع نفتی توانسته اند امروزه جز کشورهای توسعه یافته قلمدار شوند و محصولات تولیدی این کشورها در بازارهای جهانی دارای ارزشی چندین برابر فروش نفت و مشتقات آن می باشد، دیده می شود بنابراین ضرورت بررسی عوامل تأثیر گذار بر صادرات غیر نفتی را بیش از پیش مشخص می کند.

بیان مسأله
توسعه صادرات به معنای آزادی در تجارت بین الملل است. این سیاست نشان می دهد یک ملت تا چه حد متوجه بازارهای خارجی و تابع نیازهای آن است. سیاست توسعه صادرات باعث تقویت تجارت خارجی آزاد می شود، تجارت خارجی آزاد نیز باعث هدایت تولید و تخصیص منابع در جهتی می شود که کشور در آن جهت نسبت به خارج دارای مزیت نسبی است. تخصیص منابع در کارآمدترین رشته های تولید باعث چنان افزایشی در تولید داخلی و درآمدهای صادراتی می گردد که گویا جزء از راه تجارت خارجی تامین آن امکان پذیر نیست (اخوی، ۱۳۷۹، ۲۱۴). برنامه‏ریزی و تلاش برای تنوع بخشی و رشد صادرات غیر نفتی که از اهداف و آرمانهای نظام‏ جمهوری اسلامی ایران است، یکی از وظایف اصلی‏ دست‏اندرکاران امور اقتصادی (اعم از خصوصی یا دولتی) است. در این زمینه هر اندازه مطالعه، بررسی‏ و تحقیق صورت پذیرد کافی نیست، زیرا حیات‏ اقتصادی کشور و زندگی مردم بدان وابسته است. در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها مسئولان دولتی، بلکه دست‏اندرکاران بخش‏ خصوصی نیز به مطالعه و تحقیق و برنامه‏ریزی در این‏ زمینه پرداختند و برخی تجربه‏های موفق نیز در دسترس است، که آگاهی از آنها می‏تواند دیگر فعالان‏ اقتصادی را نیز به نظام نوین مدیریتی رهنمود سازد. اندیشه گسترش صادرات غیر نفتی از دیرباز در سطحی گسترده مورد توجه و اقبال کارشناسان امور اقتصادی بوده و از لحاظ نظری و عملی فراز و نشیب‏های زیادی را پشت سر گذاشته است. مسلماً کشور پهناوری مانند ایران که از منابع سرشار طبیعی‏ برخوردار است، باید بتواند با تولید و صدور محصولات غیر نفتی، در دنیا و به ویژه در منطقه خاورمیانه، عرض اندام کند. اما طی نیم قرن گذشته، نفت، نه تنها مهم‏ترین کالای صادراتی، بلکه عامل‏ اثر گذار و دیکته کننده برنامه‏ها و تحولات اقتصادی‏ ایران بوده است (رجبیان، ۱۳۸۰، ۲۴۴). در همین راستا شناسایی مهمترین عوامل موثر بر صادرات غیر نفتی همواره یکی ‌از موضوعات اساسی در عرصه سیاست‌های کلان کشور بوده است. که پژوهش حاضر نیز تلاشی برای پوشش نیاز موجود در این راستا می‌باشد. توجه به صادرات غیرنفتی و اقدامات مؤثر در جهت بهبود آن نیازمند ایجاد محیط رقابتی برای پیشبرد آن است و این امر خود حضور گسترده تر در بازارهای جهانی به ویژه عضویت در سازمان تجارت جهانی را ناگزیر می سازد. از آنجا که تجارت در اقتصادپیچیدة جهان امروز، تجارتی در شرایط مساوی و در عرصة رقابت کامل نیست و موفقیت در آن بدون تدوین سیاست های استراتژیک تجاری توسط مدیران اجرایی تقریباً محال است، پیشرفت مداوم و ارتقای تجاری، حضور فعالتر درعرصه تجارت جهانی و روبروشدن با راهکار کشورهای دیگر را می طلبد. آمارهای اقتصادی گمرک ایران بیانگر رشد روز افزون این محصولات به نقاط مختلف آسیا و بخشهایی از اروپا بوده است. آمارها نشان می دهد در سال ۱۳۸۵، ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی ایران با ۲/۴۷ درصد رشد ارزشی و ۲/۴۸ درصد رشد وزنی در حدود ۳/۱۶ میلیارد دلار بوده است. در این سال جمهوری اسلامی ایران به ۱۵۵ کشور دنیا صادرات داشته و تعداد اقلام صادراتی در سال ۸۵ به سال قبل ۳۳۴۸ قلم به ۳۸۱۸ قلم افزایش یافته است (ابریشمی و همکاران، ۱۳۸۸، ۲-۳). در این راستا شناسایی عوامل موثر بر بهبود صادرات غیرنفتی و ارائه راهکارهای کاربردی برای این امر می تواند یکی از مهمترین دغدغه های فعالان عرصه اقتصادی و آکادمیک باشد.

فهرست مطالب به شرح زیر می باشد:
فصل اول : کلیات تحقیق
عنوان صفحه
مقدمه
بیان مساله
اهمیت و ضرورت تحقیق
اهداف تحقیق
تعریف مفهوم صادرات
فصل دوم : پیشینه تحقیق
مقدمه
راهبردهای توسعه صادرات غیرنفتی
پیشینه خارجی
پیشینه داخلی
فصل سوم : توسعه صادرات غیر نفتی، لزوم و اهمیت آن در اقتصاد کشور
مقدمه
اقتصاد تک محصولی
شناسایی توانمندیها و بسترهای اقتصاد بومی
حرکت به سمت صادرات غیرنفتی
صادرات غیرنفتی ایران و سایر کشورها
فرهنگ صادرات غیرنفتی
عوامل تاثیرگذار بر صادرات غیرنفتی
سازمان صادراتی منسجم
تسهیل صادرات
جمع بندی فصل
پیشنهاداتی جهت توسعه صادرات غیرنفتی
فصل چهارم: عوامل تعیین کننده صادرات غیرنفتی با تاکید برعوامل قیمتی و غیرقیمت
مقدمه
استراتژی صادرات
تاثیر عوامل قیمتی بر صادرات غیرنفتی
تاثیر نرخ تورم بر صادرات غیرنفتی
تاثیر نرخ ارز بر صادرات غیرنفتی
تاثیرعوامل غیرقیمتی بر صادرات غیر نفتی
تاثیر بهره وری بر صادرات
تاثیر مزیت رقابتی بر صادرات
جمع بندی فصل
فصل پنجم : موانع و راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی
مقدمه
ضرورت توسعه صادرات غیرنفتی
راهکارها و برنامه ریزی توسعه صادرات غیرنفتی
چالش های توسعه صادرات غیر نفتی
مهمترین خطوط اصلاحی برنامه دوم و سوم در زمینه صادرات غیرنفتی
موانع موجود در صادرات غیرنفتی
جمع بندی فصل
فصل ششم : بازاریابی صادرات غیرنفتی
مقدمه
بازاریابی صادرات غیرنفتی
اهداف بازاریابی صادرات غیرنفتی
بخش بندی بازار
ویژگیهای کالا
قیمت گذاری کالا
کانالهای توزیع
ترویج کالا
بودجه و جدول زمانی
سندکاری
نتیجه گیری


مطالب دیگر:
🔥بررسی شیوه‌ها و مبانی نظری كاهش تصدی‌گری خدمات پشتیبانی دانشگاه‌های علوم پزشكی🔥نقش سیستم بانکی جدید در بازارهای پولی و مالی ایران🔥بررسی عوامل و ویژگیهای موثر بر اثربخشی نظام ارزشیابی عملكرد كاركنان🔥آثار تغییر در نرخ ارز🔥مطالبات معوق و چالش‌های فراروی بانك و بیمه🔥بررسی اصول و مبانی حاکم بر تابعیت🔥جایگاه مدیریت دانش در تصمیم‌گیریهای مدیران مدارس سازمان آموزش و پرورش شهر تهران🔥دستورالعلمل ارزیابی عملکرد مدیران و کارکنان🔥بررسی مشكلات حمل و نقل و ترافیك تهران و راهکارها🔥رضایت شغلی معلمان و دبیران مدارس🔥موقعیت جغرافیایی عربستان و اوضاع اجتماعی و سیاسی آن پیش از اسلام و پس ازآن🔥موقعیت جغرافیایی و اجتماعی و فرهنگی جزیرة العرب قبل از اسلام🔥طرح های پاداش تشویقی و انواع پرداختهای تشویقی🔥بررسی انتقال و جذب تكنولوژی🔥بررسی گسترش همکاری صنعت بیمه و بازار سرمایه🔥مدیریت ریسک اعتباری و اعتبار سنجی مشتریان بانکی🔥بررسی روند عملكرد 10ساله (86-1376) صنایع و معاونت آب و خاک🔥چگونگی کار گیربکس اتوماتیک🔥جوشکاری فلزی با لیزر🔥جایگاه مصلحت در اسلام🔥بررسی مقایسه ای مصلحت درفقه امامیه و اهل سنت🔥رابطه فقه و مصلحت🔥بررسی رابطه نتایج مدل های امتیاز دهی اعتباری و وضعیت اعتباری مشتریان حقیقی🔥مصلحت از دیگاه حقوقی🔥پیشینه و سیر تحول مصلحت در حقوق کیفری