عنوان{تاریخ معاصر ایران}

تاریخ معاصر ایران|اف اُ/عنوان/50685337|foj34030602|
هم اکنون فایل با مشخصه ی تاریخ معاصر ایران وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

حجم فایل : 406.7 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 18درس هفدهم
پیدایش نهضت روحانیت و اوج گیری بیداری اسلامی

دولت اسدالله علم
با رحلت آیت الله بروجردی مرجع بزرگ تقلید شیعیان جهان در فروردین ماه 1340؛ شاه تصور کرد که زمینه برای جانشینی مرجع یا مراجع تقلید به جای آآیت الله بروجردی وجود ندارد .از این رو فرصت را برای اجرای اصلاحات مورد نظر آمریکا مناسب دید . بیشتر بدانید
برای تقویت مرجعیت و تمرکز آن،عده ای از مدرسان حوزه علمیه قم تصمیم به دعوت از آیت الله بروجردی برای مهاجرت به قم گرفتند. از میان این عده، سرشناس ترین آنها آیت الله خمینی بود . به عقیده ایشان بازسازی حوزه علمیه قم تحت زعامت مرجعیت مقتدر تنها عامل نجات تشیع ایران بود . آیت الله بروجردی که از شاگردان مراجع بزرگی چون :آخوند خراسانی،سیدمحمدکاظم یزدی و جهان گیرخان قشقایی بود. در دوره زعامت و مرجعیت تأمه وی،حوزه علمیه قم از جریان بیداری اسلامی باز نماند و همچون دانشگاه بر آن تأثیر گذاشت و از آن تأثیر پذیرفت و نقش بسیار مهمی در حفظ جامعه مسلمان ایران از آفت ها و بحران های سیاسی و اجتماعی آن مقطع حساس ایفا کرد. بسیاری از افرادی که در شکل گیری انقلاب اسلامی نقش داشتند از شاگردان ایشان بودند. در تیرماه 1341،شاه ؛علی امینی را به بهانه اختلاف بر سر بودجهنظامی برکنار کرد و اسدالله علم را که یکی از نزدیکان او بود ، به نخست وزیری منصوب کرد . او همچنین تصمیم گرفت که قانون اتخابات انجمن های ایالتی و ولایتی را در غیاب مجلس شورای ملی تغییر دهد.
تصویب نامه انجمن های ایالتی و ولایتی
قانون انجمن های ایالتی و ولایتی در اولین دوره مجلس شورای ملی تشکیل شوراهای استان و شهرستان به تصویب رسیده بود و تا زمان نخست وزیری اسدالله علم این قانون بدون تغییر مانده بود.قانون مذکور در مهر 1341توسط هیئت دولت تغییر کرد که بر اساس آن شرط مسلمان بودن و سوگند به قرآن مجید از شرایط انتخاب شوندگان حذف شد .
بیشتر بدانید
شاه در پوشش تصویب این لوایح اهداف متفاوتی را دنبال میکرد .او میخواست علاوه بر سنجش میزان حساسیت علما و توان مذهبی مردم ،روحانیت و جریان مذهبی را که همواره سدی در برابر نفوذ سلطه بیگانگان در ایران به شمار می آمدند ،در یک زور آزمایی آنها را کنار بزند تا مجبور به محافظه کاری در برابر آنها نباشد . به همین منظور مطبوعات رسمی کشور با تیترهای درشت به انعکاس تصویب این لوایح و اخبار مربوط به آن پرداختند. این تصویب نامه اعتراض مردم مسلمان و علما ایران را برانگیخت . امام خمینی علمای طراز اول قم را به نشست ها و گفت و گوهای متعدد برای لغو این تصویب نامه فراخواند . وی با تشریح نقشه های استعمار و توطئه های آنها مسئولیت علما را در قبال صیانت از اسلام و استقلال کشور یادآور شد و مقرر شد با ارسال تلگرام هایی به شاه ، لغو فوری تصوب نامه مذکور درخواست شود.
مبارزه پی گیر امام خمینی مراجع تقلید و دیگر علما ...مطالب دیگر:
📎معرفی ADO و کاربرد آن در ASP📎معرفی سایتهای بسیار مفید 19 ص📎معرفي امام مهدي 26 ص📎معماران عصر ديجيتال📎معماری آینده ومعمار 0785📎معنی لغوی ولایت 0703📎معيارهاي گزينش همسر در آموزه📎مفهوم صنعتی شدن و فرهنگ صنعتی در ایران📎مقام و منزلت معلم 0525📎مقايسه خصوصيات پرواري و لاشه بره هاي نرلري بختياري📎مقايسه عملكرد لاين پيشرفته گندم آبي📎مقدمه ای بر بسته بندی 15ص📎مقدمه اي بر توليد 25ص📎مقدمه اي بر چابكي در سازمانها📎مقدمه‌اي بر مديريت منابع انساني 20 ص📎مقدمه‌اي بر مديريت منابع انساني📎مکانیزه کردن برداشت غلات ( کمباین ) 25 ص📎مکانيک(خودرو) 14 ص📎مكانيك 20ص📎مكانيكل دسك تاپ - نرم افزار مدل سازي پارامتريك جهت ساخت مدل هاي مكانيكي📎مكه و قريش 21 ص📎منابع انرژی تجدید پذیر 10 ص📎منشأ دین از نظر جامعه شناسی دینی اروپا📎موريانه 18 ص📎موريانه